W 7 minut do celu

„Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach internetowych i portalach poświęconych zdrowiu. Teorii na ten temat jest co niemiara. Im bardziej jesteśmy zabiegani i zapracowani, tym bardziej życzymy sobie, aby ktoś powiedział nam, że wystarczy poruszać się przez 5 minut dziennie, a efekty pojawią się same. O dziwo, to myślenie życzeniowe jest bliższe prawdzie, niż mogłoby się nam wydawać i okazuje się mieć potwierdzenie w nauce!

Wyniki badań opublikowanych w 2013 r. na łamach „ACSM’s Health & Fitness Journal” oraz w 2017 r. w “The Journal of sports medicine and physical fitness” wskazują, że już 7-minutowy trening może wyraźnie poprawić naszą wagę oraz skład ciała[1] [2]. Oczywiście efekty nie pojawią się od razu po pierwszym treningu. Badane grupy wykonywały ten sam 7-minutowy trening codziennie, przez 6 tygodni, co daje łącznie 49 treningów i 294 minuty pracy (niecałe 5 godzin). Każdy trening składał się z 12 ćwiczeń wykonywanych zgodnie z protokołem HIIT (High Intensity Interval Training), w którym dane ćwiczenie wykonywało się przez 30 sekund, po czym następowała 10 sekundowa przerwa. Zestaw ćwiczeń był następujący:

 1. Pajacyki
 2. „Krzesełko” przy ścianie
 3. Pompki
 4. Brzuszki
 5. Wejścia na podwyższenie (np. krzesło)
 6. Przysiady
 7. Dipy na krześle
 8. Podpór przodem
 9. Bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan (tzw. skip A)
 10. Wykroki do przodu
 11. Pompki z obrotem na bok
 12. Podpór bokiem

Jak widać, zaletą tego treningu jest to, że można go wykonywać w domu, bez żadnych dodatkowych przyrządów. A rezultaty? Bardzo obiecujące! Po 6 tygodniach ćwiczeń każda z badanych osób spaliła średnio 2 kg tłuszczu i zmniejszyła poziom tkanki tłuszczowej o ok. 12%. Kiedy więc następnym razem nie będziecie wiedzieć co ze sobą zrobić w przerwie reklamowej lub czekając aż ugotują się jajka, 7-minutowy trening będzie jak znalazł.

Główne źródło: http://suppversity.blogspot.com/search/label/health?updated-max=2017-10-27T02:58:00%2B02:00&max-results=20&start=5&by-date=false

[1] Mattar, L. E., Farran, N. H., & Bakhour, D. A. (2017). Effect of 7-minute workout on weight and body composition. The Journal of sports medicine and physical fitness.

[2] Klika, B., & Jordan, C. (2013). High-intensity circuit training using body weight: Maximum results with minimal investment. ACSM’s Health & Fitness Journal, 17(3), 8-13.