Kilka mitów na temat aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna przez wielu badaczy zajmujących się zdrowiem człowieka, określana jest jako jedno z najskuteczniejszych lekarstw zapobiegających większości chorób cywilizacyjnych w XXI wieku. Istnieje jednak wiele mitów na temat ćwiczeń fizycznych. Kinezjolog Alexadre Pare przedstawia kila z nich, którymi możemy się spotkać.

1. Robienie ćwiczeń rozciągających zapobiega ryzyku urazów

Coraz większa liczba badań pokazuje, że w przeciwieństwie do popularnych przekonań, fakt rozciągania się przed treningiem nie zapobiega zagrożeniom urazami. Statyczne ćwiczenia rozciągające nie zapobiegają ani urazom, ani zakwasom. Bardziej zalecane jest raczej rozgrzewanie się powoli i w sposób progresywny, aby osiągnąć poziom intensywności porównywalny z poziomem zaplanowanego treningu.

2. Kobiety nie powinny podnosić hantli, aby uniknąć rozwinięcia zbyt wielkich mięśni

Hormony są niezbędne, aby zwiększyć objętość mięśni: hormon wzrostu (HGH) oraz  testosteron. Tego ostatniego brakuje u kobiety, do tego stopnia, że nie mogą one spodziewać się, iż rozwiną znaczącą masę mieśniową bez użycia sterydów. Mit ten jest do tego stopnia trwały, że niektóre kobiety uważają mylnie, że nabiorą mięśni dzięki hantlom. Kobiety nie muszą się niczego bać, jeśli chodzi o mięśnie. Jedną z wielkich zalet dobrego umięśnienia jest to, iż pomaga ono zapobiec utracie masy kostnej, a więc osteoporozie

3. Jest możliwe ćwiczenie koncentrując się na miejscach, gdzie kumuluje się tkanka tłuszczowa

Specjaliści bardzo długo myśleli, że pieczenie odczuwane w często ćwiczonym mięśniu oznaczało, iż tłuszcz obecny w tym miejscu właśnie ulegał spalaniu. To nieprawda. Uczucie palenia w udach albo w brzuchu jest prostym procesem chemicznym. Mięsień, który się skurcza, niekoniecznie używa tłuszczu usytuowanego w pobliżu, aby produkować energię. To mózg decyduje o tym, skąd pochodzą molekuły tłuszczu i mogą one pochodzić z jakiegokolwiek miejsca, mówi specjalista.

4. Zalecane jest konsumowanie batoników oraz napojów proteinowych po treningu

Kiedy uprawiamy jakąś aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności, produkty spożywcze naturalne albo słabo przetworzone, takie jak owoce i orzechy, wystarczą, aby uzyskać proteiny, ale również minerały i witaminy, których bardzo często brakuje w daniach proteinowych

5. Utrata wagi zależy od dobrego treningu

Po jednym ćwiczeniu albo po jednym seansie treningu, jest zupełnie możliwe, iż będziemy mieć taką samą wagę ciała jak wcześniej. Dana osoba może stracić 2 kilogramy tłuszczu, ale nabrać 2 kilogramy beztłuszczowej masy mięśniowej albo wody.

Dobry trening może również zwiększyć liczbę receptorów HDL (dobry cholesterol). Wszystkie te elementy poprawiają się wraz z utratą wagi tylko od 5% do 10%. Dla osoby, która waży 150 kilogramów, utrata 7,5 kilograma może być bardzo ważna.

6. Trzeba cierpieć, kiedy ćwiczymy

W sporcie wyczynowym aby osiągnąć coraz to wyższy poziom, zawodnik musi cierpieć, aby przekroczyć własne granice i w dalszym ciągu się rozwijać. W przypadku aktywności rekreacyjnej ważne jest aby trenować inteligentnie, wyznaczając sobie cele realistyczne i osiągalne. Pozwoli to na uniknięcie kontuzji i urazów oraz zniechęcenia do ćwiczeń.

7. Ćwiczenie codzienne pozwala uniknąć przesady

Fakt, że ćwiczymy codziennie przez 30-45 minut, wcale nie oznacza, że możemy następnie zjeść byle co. W tej erze ogromnej bezczynności i siedzącego trybu życia, zarówno w pracy jak i w domu, wystarczy niewiele, żeby znów pochłonąć utracone kalorie. Wszyscy specjaliści tak powiedzą, dobry trening powinien iść w parze ze zdrowym odżywianiem.

 

http://www.biomedical.pl/zdrowie/jakie-istnieja-mity-na-temat-aktywnosci-fizycznej-sprawdz-f140-973.html © http://www.biomedical.pl